PGSI 2016 skončili, tisíc mladých ľudí si odnáša nezabudnuteľné zážitky

Vždy veríme až do konca! Taký bol slogan tohtoročných Medzinárodných saleziánskych športových hier PGSI 2016, ktoré sa konali prvý májový týždeň. Na tejto veľkolepej saleziánskej akcii sa zhromaždilo vyše 1000 športovcov z 13 krajín Európy, o ktorých sa staralo takmer 300 dobrovoľníkov. Po prvýkrát v histórii PGSI sa na hrách spolupodieľali 2 krajiny:  Slovensko a Rakúsko. Chlapci a dievčatá vo veku od 15 do 18 rokov si zmerali sily v piatich športových disciplínach: futsal, futbal, volejbal, basketbal a stolný tenis.

Deň pred športovcami sa stretli dobrovoľníci z 5 sekcii – asistenti, informácie, sprievodcovia, gastro a rýchla rota. Po úvodnej svätej omši sa pustili do namáhavých prípravných prác, aby zmenili halu Elán na saleziánske Valdocco.

V stredu, prvý oficiálny deň na hrách, sa športovci počas celého dňa registrovali. Informátori im odovzdali aj unikátne registračné kartičky s ich fotkami, vďaka ktorým mali počas celých hier zabezpečenú stravu a MHD zadarmo.

Ďalší deň sa už rozbehli zápasy. Mladí športovci si zrejme ešte pamätali heslo PGSI spred dvoch rokov, „Bojujeme o dušu”, lebo skutočne zápasili o každý bod či gól.

Medzinárodné saleziánske športové hry sú hlavne o športe. To však saleziánom nebránilo v tom, aby pripravili špičkový program! Presne taký bol otvárací ceremoniál. Hostiteľmi boli populárni slovenskí moderátori, Adela a Sajfa. Vystúpila tanečná skupina Čarovné ostrohy, ktorá hosťom predstavila našu ľudovú tvorbu moderným spôsobom a speváčka Veronika Strapková a Bystrík s kapelou mladým priniesli aktuálne skladby a rozospievali celú arénu. Ariadna pritom predviedla elegantný akrobatický tanec. Prekvapením večera bolo vystúpenie Mirror Family, tanečníkov v kostýmoch z kúskov zrkadiel. Napokon za všetkých športovcov zložili sľub Fair play Slovenka Daniela a Belgičan Jeppe a zapálili oheň ako na olympijských hrách.

Piatkový deň bol opäť plný súbojov. Zo slovenských družstiev sa darilo najmä futbalistkám, ktoré v mladšej kategórii vyhrali všetky zápasy. Úspech nám tiež priniesli tímy futbalistov v staršej kategórii. Zvyčajne zábavné Valdocco dobrovoľníci premenili na miesto adorácie, kde sa športovci mohli stíšiť. Adoráciu viedol ukrajinský provinciál don Karol Maník a hudobne ju sprevádzal mládežnícky zbor zo strediska na Miletičovej. Témou bolo Podobenstvo o márnotratnom synovi. Po adorácii mladých povzbudil svojím svedectvom Juraj Práger, ktorý napriek strate svojho zraku „veril až do konca“ a zdolal Mont Blanc.

Ani v sobotu účastníci neoddychovali. Bolo potrebné rozhodnúť, ktoré tímy budú hrať o cenné kovy v posledný deň. Bojovali a aj zvíťazili tri slovenské tímy: starší chlapci vo futsale, mladšie a staršie dievčatá vo futbale. Večer sa športovci stretli na Valdoccu, kde každý ukázal niečo zo svojej kultúry počas programu „Expo“. Sprevádzali ich pri tom tri postavičky z loga PGSI. „Najväčšia postavička v strede vystihuje úlohu saleziá­na medzi mladými. Snaží sa dostať medzi nich, sprevádzať ich a aj cez šport ich priblížiť k cieľu – k spáse duše a zachovaniu viery,“ vysvetlil salezián Radovan Rumanovič.

V nedeľu ráno sa mladí sústredili na svätú omšu, ktorú slávil hlavný radca pre pastoráciu mládeže, don Fabio Attard.  Športovcom povedal, že v láske a zodpovednosti nájdu svoje vlastné šťastie. Potom účastníci odohrali finálové zápasy. Slovákov samozrejme najviac zaujali boje v dievčenskom futbale a v staršej kategórii chlapčenského futsalu. Oba dievčenské tímy boli úspešné a odniesli si najcennejší kov. Starší chlapci vo finále podľahli Chorvátsku, no i druhé miesto je úspechom.

Po finálových zápasoch a odovzdaní medailí  PGSI 2016 pokračovali vo Viedni, kde športovci absolvovali prehliadku mesta. Na večeru a záverečný ceremoniál putovali do saleziánskeho gymnázia v Unterwaltersdorfe. Miestni študenti si pripravili kultúrny program plný spevu a tanca. Víťazi v každej kategórii si prevzali trofeje a na záver prebrali vlajku PGSI Španieli, ktorí budú organizovať PGSI o rok.

Tomáš Slepčan

korektúra: -Ivan Bernát, Alica Vosková-

4. - 8. máj 2016

dátum

Areál pasienky, Bratislava

miesto

foto tím PGSI

autor fotiek

Preberanie fotiek a článkov z webstránky www.sbb.sk bez súhlasu autora je prísne zakázané.

Saleziáni Don Bosca, Banská Bystrica, všetky práva vyhradené ©.